Ką reikėtų žinoti apie atopinį dermatitą (egzemą)? Pokalbis su dermatovenerologu Nauriu Grušausku

list Kategorijoje: Atopinis dermatitas Data:

Atopinis dermatitas (egzema), kurį lydį odos sausumas ir niežulys, viena iš dažniausiai pasitaikančių odos problemų su kuria tenka susidurti gydytojui N. Grušauskui. Apie šią ligą ir ją lydinčius mitus kalbamės su vienu žymiausiu Lietuvos dermatovenerologu. 

- Kada pasireiškia atopinis dermatitas? 

- Didžioji dalis vaikų suserga per pirmuosius gyvenimo mėnesius ir metus, likusi dalis iki 12 metų, kiek mažiau iki 20 metų. Labai retai atopinis dermatitas išsivysto suaugusiems žmonėms. Pastebėta, kad jei taip nutinka, ligos eiga būna labai sunki ir neprognozuojama. 

Taip pat, nėra nustatyta kodėl, tačiau berniukams atopinis dermatitas pasireiškia dažniau nei mergaitėms. 

- Kodėl susergama atopiniu dermatitu?

-Yra daug mitų, legendų apie atopinį dermatitą, tačiau tikrieji rizikos veiksniai nėra žinomi, tačiau pastebėta, kad jei vienas iš tėvelių arba iš tėvelių pusės (pavyzdžiui, močiutė, dėdė, teta) turėjo panašių problemų vaikystėje arba serga alerginėmis ligomis (alergine sloga, bronchine astma), tai tikimybė, kad vaikas susirgs atopiniu dermatitu yra apie 60 procentų. Pavyzdžiui, iš dešimties jūsų vaikų šeši gali turėti problematinę odą. Jeigu šeimoje, tiek iš tėčio, tiek iš mamos pusės, yra sausiaodžių, linkusių į atopinį dermatitą, sergančių alergine sloga arba bronchine astma, tai tikimybė padidėja iki 80 procentų. 

Taigi, žinoma tiek, kad atopinis dermatitas turi didelį ryšį su genetika.

- Kada ir kodėl paūmėja atopinis dermatitas?

- Atopinį dermatitą paūmina sezoniškumas. Daugelis pacientų pažymi, kad atėjus vasarai odos būklė ženkliai pagerėja, o rudens, žiemos ir pavasario laikotarpiu pablogėja. Kiti veiksniai turintys įtakos paūmėjimui yra įvairiausios infekcijos sloga, gripas, peršalimas, plaučių uždegimas. 

Taip pat, ypač tarp vaikų paplitęs „uždaras ratas“, kuomet beria, niežti, kasosi ir vėl iš naujo. 

Galiausiai, mokslininkai pažymi, kad atopiniam dermatitui didžiulę įtaką turi emocijos. Ne veltui ši liga seniau buvo vadinama neurodermitu. Jei apie emocijas galime diskutuoti su suaugusiais, tai su vaikas sudėtingiau. 

Vaikų emocijos visuomet geros, kol mes, suaugusieji, jų nesugadiname (šypsosi).

- Ar mityba gali prisidėti prie atopinio dermatito paūmėjimo? 

- Išoriniai alergenai turi reikšmę dermatito paūmėjimui, tačiau noriu pabrėžti, kad tai liga kurią sukelia ne maistas. Daugelis tėvų būna aklai įsitikinę, kad jie kažką blogai daro blogai maitina, blogai prižiūri. Daugelis įsivaizduoja, kad jeigu vaikas nebevalgys tam tikrų maisto produktų, tai po kelių akimirkų bus sveikas. Tai yra netiesa. Noriu pabrėžti ir ypač mamoms pasakyti, kad jūs esate puikios, geros, rūpestingos mamos ir viską darote gerai. Visos dietos, kurias skiria gydytojai, retai būna efektyvios, tačiau jei visgi norite laikytis dietos, pirmiausia pasidarykite tyrimus. Turite konkrečiai žinoti ką galite ir ko negalite vartoti. Pasakymas „žiūrėkite ką valgote“ yra absurdiškas. 

Pas mane ateina su 6 mėnesių, atopiniu dermatitu sergančiu kūdikiu ir aš mamos paklausiu: „Ką valgote?“. 90 procentų atsako, kad valgo tik vandenį ir kruopas, tačiau bėrimai vis tiek neišnyksta.

Pasikartosiu, kai kurie maisto produktai gali paūminti, tačiau kūdikiai suserga ne dėl to, kad mama nėštumo metu valgė apelsinus ar kūdikio maitinimo metu valgė aštrias paprikas.

Noriu pabrėžti, kad mamos nėra kaltos dėl vaikų atopinio dermatito. 

- Kokios ligos lydi atopinį dermatitą? 

- Tai alerginė sloga, kuri gali būti pastovi. Pavyzdžiu, namų dulkių erkutėms, katinui. Dažniausiai šią alergiją lengva nustatyti, nes vaikai pabuvę prie kačiuko pradeda trinti akytes, jiems bėga nosis. Arba dar gali būti sezoninis rinitas, kai žydi augalai, o vaikai čiaudi. Taip pat, bronchinė astma, kuri dažniausiai atsiranda 3-5 m. amžiaus vaikams. Gera žinia, kad daugeliui vaikų su amžiumi ji išnyksta. 

Noriu pabrėžti, kad tai lydinčios ligos, o ne atopinio dermatito komplikacijos. Pavyzdžiui, iš dešimties jūsų vaikų šeši gali turėti probleminę odą, o keturi, neturėdami jokių bėrimų, gali sirgti alergine astma, todėl pasakymas „gydykite odą, nes liga nueis į vidų“ yra mitas.

- Kokias problemas sukelia atopinis dermatitas? 

- Atopinis dermatitas trikdo gyvenimo kokybę. Dažnai pacientai sako, kad skausmą jie gali iškęsti, tačiau niežulį sunkiai. Jeigu dienos metu dar galima save kontroliuoti, tačiau naktį niežulys veda iš proto. Tokie žmonės būna jautrūs, neišsimiegoję, irzlūs, pavargę. Esu turėjęs daug atvejų, kuomet vaikus atneša snaudžiančius ant mamos rankų, o jie per miegus krapštosi. 

Antras dalykas - pūlingas odos uždegimas. Pas pacientus dažnai būna pažeistas apsauginis epidermio barjeras, todėl lengva pasigauti odos infekcijas.

- Ar atopinį dermatitą galima „išaugti“?

- Dažniausiai vaikams atopinis dermatitas praeina sulaukus 5-7 metų. Tik noriu pabrėžti, kad vaikai neišauga atopinio dermatito, jiems jis praeina. Didžiajai daliai vaikų brendimo laikotarpiu prasideda paūmėjimas. Apie 95-iems procentams sergančiųjų su brendimo laikotarpio pabaiga liga pasitraukia, tačiau polinkis į odos sausumą ir atopinį dermatitą išlieka visą likusį gyvenimą. 

- Atopinis dermatitas ir maudynės. Ką patartumėte?

- Pirmiausia rekomenduojama maudytis vėsiame vandenyje. Vandens temperatūros norma turėtų būti 37,4 laipsniai. Kūdikėlius ir vaikus reikėtų maudyti dar vėsesniame vandenyje, maždaug 33, 32 laipsnių. Pasakymas, kad tai labai šaltas vanduo yra netiesa, nes baseinuose temperatūra nesiekia 27 laipsnių. Vaikas dėl to tikrai nesušals. 

Galite maudyti su aliejiniais prausikliais, dušo žele, tačiau venkite muilo. Ypač jei tai tualetinis muilas, kuris pagamintas šarmo pagrindu. Yra muilų, kurių pH neutralus. Tokius galite naudoti, tačiau jie nėra pranašesni už paprastą prausimosi aliejų. 

- Geriau dušas ar vonia?

- Šiuo klausimu nėra jokio skirtumo. Jeigu maudote vonioje, galite įpilti aliejų, putas. Aš tik esu skeptikas dėl druskų, nes jei vaikas yra nusikasęs, jam tai sukels papildomą diskomfortą.

- O kaip dėl skambimo miltelių?

- Skalbimo milteliai turi labai mažai įtakos, nebent jūsų skalbimo mašina yra pagaminta praeitame amžiuje. Tuomet reikėtų rinktis antialerginius skalbimo miltelius arba naudoti ūkinį muilą. Jei jūsų skalbimo mašina šiuolaikinė, tai ji išplauna visą chemiją. 

Antialerginiai skalbimo miltelių privalumas kvapo neturėjimas. Kvapai dažnai provokuoja vaikų kvėpavimo takų alergijų paūmėjimą, o dėl pačios chemijos, tai per 25 metus nesu matęs vaiko, kurį bertų nuo skalbimo miltelių. 

- Ir pabaigai, ką patartumėte tėvams, kurių vaikai turi probleminę odą?

- Noriu pasakyti, kad jei jūsų vaiką beria, tai pirmiausia nusiraminkite. Yra daugiau nei 2000 įvairių odos ligų, kurios ne tik atopija. Jei jūsų vaiką išbėrė, tačiau jis puikiai jaučiasi, nesikaso, tai nebūtinai bus atopinis dermatitas. Apskritai, dermatitas tai ne liga, tai odos uždegimas. 

Mes šiandien kalbėjome apie atopiją ir aš noriu pabrėžti, kad odos bėrimai gali rodyti tik tai, kad jūsų vaikas yra sausiaodis. Jei jums visgi kyla klausimų, yra neramu, skauda širdį už savo artimą ar kūdikį, visada kreipkitės į gydytoją. Gydytojai pakonsultuos ir padės jums rasti optimaliausią problemos sprendimo variantą. 

Visos odos ligos atbėga žirgu ir išbėga vėžliu. Negalvokite, kad kažką pakeitę gyvenime staiga turėsite viską idealiai gerai. Taip nebūna. Odos ligos yra gyvenimo būdas. Dažnai su tuo turime gyventi metai iš metų ir mes neturime su jomis kovoti, mes turime išmokti su jumis gyventi taip, kad jos kuo mažiau trukdytų gyvenimo kokybei.

- Ačiū, gydytojau, už Jūsų atsakymus!

PUPA SUPA e-parduotuvėje galite įsigyti rinkinį probleminės odos priežiūrai: RINKINYS

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Saplis Lapkritis Gruodis
  • Registruotis

Naujos vartotojo paskyros registracija

Jau turite paskyrą?
Prisijungti arba Atkurti slaptažodį